Z ziołami znamy się od nasiona

 

Makowe Lato ma zaszczyt i nieokiełznaną radość przedstawić synergiczny projekt niepowtarzalnej i fascynującej wędrówki śladami nadwiślańskich Menonitów. Tym razem połączyliśmy co najbardziej esencjonalne, smaczne, zdrowe i kulturowo istotne dla naszego regionu. Rzecz będzie nie tylko o ziołach! Przebędziemy jako piechurzy, wędrowcy kawałek urokliwej krainy nadwiślańskiej.
 
 
Naszą wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania Mennonickiej Chaty w Chrystkowie, skąd udamy się do Gruczna i powędrujemy malowniczym jarem wiodącym ku Nadwiślańskiej Chaty w Luszkowie. Po posileniu się lokalnym jadłem skierujemy się do Winnicy przy Talerzyku, a finał naszego spotkania zamknie uczestnictwo na Festiwalu Smaku w Grucznie.
 

 
 
Pragniemy porwać Was na dziką wędrówkę zamykającą się pętlą smaku, doznań, zapachów, obyczajów i przygody. Wspólnie z NIECH CIĘ ZAKOLE stworzyliśmy wyjątkowy i niezmiernie oryginalny szlak, bliski nam, naszym korzeniom, pochodzeniu i prawdzie wypływającej z natury człowieka połączonego od zawsze z przyrodą, lokalnym smakiem potraw, krajobrazem i kulturą.
 
 
 
Urok tej fascynującej wędrówki to smakowanie wszystkimi zmysłami przyrody Doliny Dolnej Wisły z jej zielną roślinnością, smakowanie kultury i obyczajów Mennonitów i smakowanie unikalnej kuchni szlaku kulinarnego Niech Cię Zakole - co z zagrody to na stole!
 
 
Pozwól się porwać nadwiślańskiej przygodzie!
 
Zasmakuj, powąchaj, poczuj esencję życia. Chodź z nami!
 
 

Program
 
Każdy wędrowiec otrzyma „bojtel”, czyli torbę, która wypełni lokalnymi produktami na naszym szlaku.
 
Zielny spacer botaniczny z Kasią Rymarz do Nadwiślańskiej Chaty w Luszkowie – zmysłowe odkrywanie przyrody i zielnej roślinności – rozpoznawanie, smakowanie i zbiór ziół do przyrządzenia zielnego naparu.

Popas w Nadwiślańskiej Chacie z widokiem na Dolinę Dolnej Wisły – unikalny mini skansen, chata i budynki gospodarskie strzechą kryte ze sprzętami z przełomu wieku XIX i XX. W Nadwiślańskiej Chacie będziecie mogli zaopatrzyć się w przysmaki, z których to miejsce słynie już od lat. To tutaj Piotr Lenart ugości Was lokalnymi daniami z jagnięciny i gęsiny, a pragnienie ugasi nasza słynna ziołolada z dzikich ziół.
 
Kolejnym punktem jest pięknie położona Winnica przy Talerzyku, gdzie oprócz cieszących oczy pejzaży będzie uczta dla ducha i ciała. Degustacja win, serów, rozmowy i opowieści gospodarza o tym urokliwym i magicznym miejscu porośniętym winoroślą.
 
16:00 Festiwal Smaku w Grucznie. To miejsce określane "mekką smaku", bo już od 15 lat lokalni producenci żywności prezentują podczas festiwalu swoje kulinarne perełki. Będzie można smakować, degustować i nabyć rarytasy dziedzictwa kulinarnego.
 
 
 
 
 
 
 
Botaniczna wyprawa po dobroczynne zioła. To tu w krainie nadwiślańskich łąk i jarów porośniętych bujnym zielem zabierzemy Was na etnobotaniczną wyprawę.
Krętym jarem porośniętym bujną zielenią poszukamy roślin, których używali Mennonici. Od najdawniejszych czasów ludzkość ratowała choroby ciała i duszy ziołami. Podczas naszego spaceru zbierzemy te, które posłużą nam do przyrządzenia zdrowej i pokrzepiającej herbatki. Cofniemy się w czasie, porozmawiamy o remediach, zaklęciach i magii, których w celu odpędzenia zła i chorób używali nasi przodkowie. Lipowe łyko najlepsze na spętanie diabła, łubieszczyk na miłość, modrzek przeznaczony dla kobiet, a targownik wpleciony w odpowiednie miejsce gwarantuje dobre handlowanie. Będzie się działo, ziołowo i magicznie!
 
 
 
 

Popas w Nadwiślańskiej Chacie z widokiem na Dolinę Dolnej Wisły – unikalny mini skansen, chata i budynki gospodarskie strzechą kryte ze sprzętami z przełomu wieku XIX i XX. Zaopatrzenie na dalszą drogę w Menonickiej Spiżarni. To tu będziecie mogli nabyć rarytasy lokalne, zasmakować unikalnych krówek, konfitur i zakwasów.
 
 
 
 
Poznajemy historię, obyczaje życie codzienne tego ludu od kuchni. W trakcie fabularyzowanego spaceru przez tereny zamieszkiwane onegdaj przez Olędrów z nad Wisły poznacie skrawki historii i obyczajów olęderskich. W Chrystkowie w Chacie Mennonickiej i jej okolicach czeka Was spektakl złożony ze scen rodzajowych. Otrzymacie kilka zadań - questów do rozwiązania poukrywanych w samej chacie. Wiedza przekazana w interaktywny sposób pozwoli na ich odkrycie i rozwiązanie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na taką przygodę należy zabrać wygodne buty, uśmiech i dobry nastrój! Resztą zajmiemy się my, organizatorzy i pasjonaci prawdziwych smaków, lokalnych produktów, miłośnicy nadwiślańskiej natury.
 
Daj porwać się przygodzie!

---------------------------------------------
Cena: 200 zł - MINIMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW - 10 osób.

Dojazd we własnym zakresie. Rezerwację i wpłaty prosimy dokonać do 20.08.2021
Konto Piotr Lenart nr 94 1090 1072 0000 0001 22518546
 
lub w naszym sklepiku: BILETY

W tytule przelewu prosimy o podanie imion i nazwisk uczestników.
 
Dzieci poniżej 12 roku życia biorą udział w wędrówce bezpłatnie
Dzieci powyżej 12 roku życia koszt udziału 100 zł
 
Kontakt z nami:
Piotr Lenart (Niech Cię Zakole) 602 402 248
Kasia Rymarz (Makowe Lato) 721 295 152
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.