Z ziołami znamy się od nasiona

 

 

Zapraszamy na warsztay zielarskie do Kozielca

 

Zapisy przyjmujemy do piątku (26 kwietnia).

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegóły pod linkiem:

ZIELARSKI SPACER

 

 

 

 

 

 

   

 

 

   

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.

Telefony odbiera Kasia (721 295 152), na maile odpowiadamy wspólnie Kasia i Tomek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mamy dla Ciebie rabat na zielne zakupy w naszym sklepiku. Jeśli jesteś zainteresowana/y odbiorem kodu rabatowego wyślij mail zwrotny o treści "Zioła wiosną".

 

Naturam si sequemur ducem, nonquam aberrabimus.

Jeśli przewodnikiem naszym będzie natura, nigdy nie zbłądzimy.

 

 

 

 

 

 

 

Wśród wspaniałych wystawców spotkacie:

Mis art - wyroby ceramiczne

Febrilis - sztuka drewna - dekoracje i meble drewniane

Manufaktura Sienno - wyroby ozdobne do wnętrz i ogrodów wykonywane w drewnie, ozdoby hand made

Wiola Kilińska - dekoracje decoupage

Cherry Belle - kosmetyki naturalne wykonywane ręcznie

Gruczniak - lokalne piwko z Gruczna

Niech Cię Zaklole z Piotrem Lenartem na czele - wyroby z jagnięciny i gęsiny

Makowe Lato - ziółka 

Marcin z chlebkami z samopszy, oczywiście na zakwasie

Gosia z serkami i wyrobami mlecznymi

 

 

 

 

 

Makowe Lato ma zaszczyt i nieokiełznaną radość przedstawić synergiczny projekt niepowtarzalnej i fascynującej wędrówki śladami nadwiślańskich Menonitów. Tym razem połączyliśmy co najbardziej esencjonalne, smaczne, zdrowe i kulturowo istotne dla naszego regionu. Rzecz będzie nie tylko o ziołach! Przebędziemy jako piechurzy, wędrowcy kawałek urokliwej krainy nadwiślańskiej.
 
 
Naszą wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania Mennonickiej Chaty w Chrystkowie, skąd udamy się do Gruczna i powędrujemy malowniczym jarem wiodącym ku Nadwiślańskiej Chaty w Luszkowie. Po posileniu się lokalnym jadłem skierujemy się do Winnicy przy Talerzyku, a finał naszego spotkania zamknie uczestnictwo na Festiwalu Smaku w Grucznie.
 

 
 
Pragniemy porwać Was na dziką wędrówkę zamykającą się pętlą smaku, doznań, zapachów, obyczajów i przygody. Wspólnie z NIECH CIĘ ZAKOLE stworzyliśmy wyjątkowy i niezmiernie oryginalny szlak, bliski nam, naszym korzeniom, pochodzeniu i prawdzie wypływającej z natury człowieka połączonego od zawsze z przyrodą, lokalnym smakiem potraw, krajobrazem i kulturą.
 
 
 
Urok tej fascynującej wędrówki to smakowanie wszystkimi zmysłami przyrody Doliny Dolnej Wisły z jej zielną roślinnością, smakowanie kultury i obyczajów Mennonitów i smakowanie unikalnej kuchni szlaku kulinarnego Niech Cię Zakole - co z zagrody to na stole!
 
 
Pozwól się porwać nadwiślańskiej przygodzie!
 
Zasmakuj, powąchaj, poczuj esencję życia. Chodź z nami!
 
 

Program
 
Każdy wędrowiec otrzyma „bojtel”, czyli torbę, która wypełni lokalnymi produktami na naszym szlaku.
 
Zielny spacer botaniczny z Kasią Rymarz do Nadwiślańskiej Chaty w Luszkowie – zmysłowe odkrywanie przyrody i zielnej roślinności – rozpoznawanie, smakowanie i zbiór ziół do przyrządzenia zielnego naparu.

Popas w Nadwiślańskiej Chacie z widokiem na Dolinę Dolnej Wisły – unikalny mini skansen, chata i budynki gospodarskie strzechą kryte ze sprzętami z przełomu wieku XIX i XX. W Nadwiślańskiej Chacie będziecie mogli zaopatrzyć się w przysmaki, z których to miejsce słynie już od lat. To tutaj Piotr Lenart ugości Was lokalnymi daniami z jagnięciny i gęsiny, a pragnienie ugasi nasza słynna ziołolada z dzikich ziół.
 
Kolejnym punktem jest pięknie położona Winnica przy Talerzyku, gdzie oprócz cieszących oczy pejzaży będzie uczta dla ducha i ciała. Degustacja win, serów, rozmowy i opowieści gospodarza o tym urokliwym i magicznym miejscu porośniętym winoroślą.
 
16:00 Festiwal Smaku w Grucznie. To miejsce określane "mekką smaku", bo już od 15 lat lokalni producenci żywności prezentują podczas festiwalu swoje kulinarne perełki. Będzie można smakować, degustować i nabyć rarytasy dziedzictwa kulinarnego.
 
 
 
 
 
 
 
Botaniczna wyprawa po dobroczynne zioła. To tu w krainie nadwiślańskich łąk i jarów porośniętych bujnym zielem zabierzemy Was na etnobotaniczną wyprawę.
Krętym jarem porośniętym bujną zielenią poszukamy roślin, których używali Mennonici. Od najdawniejszych czasów ludzkość ratowała choroby ciała i duszy ziołami. Podczas naszego spaceru zbierzemy te, które posłużą nam do przyrządzenia zdrowej i pokrzepiającej herbatki. Cofniemy się w czasie, porozmawiamy o remediach, zaklęciach i magii, których w celu odpędzenia zła i chorób używali nasi przodkowie. Lipowe łyko najlepsze na spętanie diabła, łubieszczyk na miłość, modrzek przeznaczony dla kobiet, a targownik wpleciony w odpowiednie miejsce gwarantuje dobre handlowanie. Będzie się działo, ziołowo i magicznie!
 
 
 
 

Popas w Nadwiślańskiej Chacie z widokiem na Dolinę Dolnej Wisły – unikalny mini skansen, chata i budynki gospodarskie strzechą kryte ze sprzętami z przełomu wieku XIX i XX. Zaopatrzenie na dalszą drogę w Menonickiej Spiżarni. To tu będziecie mogli nabyć rarytasy lokalne, zasmakować unikalnych krówek, konfitur i zakwasów.
 
 
 
 
Poznajemy historię, obyczaje życie codzienne tego ludu od kuchni. W trakcie fabularyzowanego spaceru przez tereny zamieszkiwane onegdaj przez Olędrów z nad Wisły poznacie skrawki historii i obyczajów olęderskich. W Chrystkowie w Chacie Mennonickiej i jej okolicach czeka Was spektakl złożony ze scen rodzajowych. Otrzymacie kilka zadań - questów do rozwiązania poukrywanych w samej chacie. Wiedza przekazana w interaktywny sposób pozwoli na ich odkrycie i rozwiązanie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na taką przygodę należy zabrać wygodne buty, uśmiech i dobry nastrój! Resztą zajmiemy się my, organizatorzy i pasjonaci prawdziwych smaków, lokalnych produktów, miłośnicy nadwiślańskiej natury.
 
Daj porwać się przygodzie!

---------------------------------------------
Cena: 200 zł - MINIMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW - 10 osób.

Dojazd we własnym zakresie. Rezerwację i wpłaty prosimy dokonać do 20.08.2021
Konto Piotr Lenart nr 94 1090 1072 0000 0001 22518546
 
lub w naszym sklepiku: BILETY

W tytule przelewu prosimy o podanie imion i nazwisk uczestników.
 
Dzieci poniżej 12 roku życia biorą udział w wędrówce bezpłatnie
Dzieci powyżej 12 roku życia koszt udziału 100 zł
 
Kontakt z nami:
Piotr Lenart (Niech Cię Zakole) 602 402 248
Kasia Rymarz (Makowe Lato) 721 295 152
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 

 

 

Zapraszamy na mały jarmark sąsiedzki na nasze Makowisko. Wśród wystawców znajdziecie lokalnych wytwórców, naszych przyjaciół.

Będzie można nabyć nasze zioła pod różnymi postaciami, rękodzieło, ceramikę, wyroby dekoracyjne z drewna, deski do krojenia, meble drewniane,

kosmetyki naturalne, wypieki z samopszy, wyroby mleczne.

W repertuarze spotkania przewidujemy ceramiczne warsztaty dla dzieci, pokaz konserwowania desek drewnianych naturalnymi olejami roślinnymi, spacer po ziołowym ogrodzie oraz zajęcia malarskie.


1. Warsztaty ceramiczne dla dzieci poprowadzi MiS art - kolorowy świat ceramiki. Odbędą się w 2 grupach po 5 osób. Pierwsza grupa 12:30 - 13:30, druga grupa 14:00 - 15:00.

Koszt 1 osoba - 20 zł (płatne na miejscu). Zapisy przyjmujemy mailowo (prosimy o wcześniejszy kontakt w sprawie zapisów).


2. O 13:00 przy swoim stoisku Febrilis sztuka drewna przeprowadzi pokaz konserwowania desek (bezpłatnie).


3. 14:00 - 15:00 spacer z oprowadzeniem po naszym ziołowym Makowisku (opłata w formie cegiełki). W ogrodzie nazbieramy herbacianych ziółek, z których zaparzymy w tradycyjnym samowarze orzeźwiający napar.


4. Zajęcia kreatywne - malarskie. Prowadzi Kasia z Makowiska. Zapraszamy dzieci do malowania zielnej dżungli na naszym makowym płocie. Farby, pędzle i dobre wibracje leżą po naszej stronie. Zapraszamy na łono natury, na wspólne spędzenie czasu, rozmowy i zakupy 😉


Czas trwania jarmarku 12:00 - 16:00.


Do zobaczenia na Makowisku!


Kontakt: Kasia 721 295 152, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

 

8 MAJA 2021
ODBĘDĄ SIĘ:
PLENEROWE WARSZTATY ZIELARSKIE
 
"WIERZBOWYM SZLAKIEM #2" 
KOZIELCU NAD WISŁĄ

 

 
Obcowanie przyrodą to fascynujące lekarstwo, które uzdrawia, a nie leczy.
 
Zapraszamy Was na kolejne tego roku plenerowe warsztaty połączone z botanicznym spacerem.
 
Info covidowe: Ze względu na to, że nasz spacer botaniczny odbędzie się w lesie (otwarta przestrzeń) zgodnie z wytycznymi Covid nie obowiązują nas maseczki. Należy zachować stosowny dystans personalny. Do dyspozycji warsztatowiczów przygotujemy środki dezynfekujące.
 
Plan warsztatów:
1. Zbiórka w sercu Kozielca na parkingu pod zabytkowym kościołem g. 10:00
2. Spacerkiem podążymy ku ścieżce edukacyjnej znajdującej się w dolnej części Kozielca. Uraczymy Was opowieściami na temat historycznych przemian krajobrazu nadwiślańskiego, opowiemy o neolicie i skończymy na współczesności;). Opowiemy o przemianach, które zaszły w środowisku naturalnym, o znaczeniu roślin naturalnych i antropogenicznych.
3. Zioła rosną wokół nas. Uważny spacer botaniczny połączony z rozpoznawaniem roślin zielnych. Na półmetku pokrzepiająca niespodzianka;)
4. Rośliny jadalne, trujące, zielne i te owiane tajemnicą. Pojawi się temat nadwiślańskich wierzb, botaniki lasów łężnych, wody i bobrów!
5. O kleszczu, komarze, czyli jakie remedium z natury na odstraszenie owadów.
6. Komponowanie herbatek z darów nadwiślańskiej natury. 
7. Wierzby i legendy.
8. Finalnie na polanie poczęstujemy Was naszą vege zupką pokrzepiającą ciało i umysł. Uwarzymy też nasz napar ze świeżych roślin pozyskanych z natury.
9. Po 13:00 planujemy czas konsumpcji i rozmów na temat roślin zielnych.  Po warsztatach można we własnym zakresie przedłużyć spacer.
10. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma od nas w prezencie lnianą torbę zielarza.
 
 
Czas warsztatów: 4 godziny
Cena:150 zł /osoba
 
Liczba miejsc jest ograniczona (max. 10 osób)

Dojazd: autem

Co zabrać: odpowiednie ubranie, wygodne obuwie i dobry nastrój!

Zapisy: przyjmujemy do 8 maja, tradycyjnie mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie 721295152 (Kasia), bądź przez naszą stronę, gdzie można zakupić miejscówkę:

Opłatę za warsztaty prosimy zrealizować w formie przelewu na konto:
MBank 48 1140 2004 0000 3902 7479 8409
z dopiskiem "Warsztaty zielarskie, imię i nazwisko uczestnika
 
Można też skorzystać z zakupu miejsca na warsztatach na naszej stronie:
 
Masz pytania dzwoń śmiało! Nr podany powyżej.
Do zobaczenia na nadwiślańskim szlaku! 
 
 
 
 
 

 

12 WRZEŚNIA
NA MAKOWISKU
ODBĘDĄ SIĘ:
WARSZTATY ZIOŁOWO - KULINARNE
"ZIOŁOBRANIE 3"
 
 
To już 3 edycja naszych spotkań na Makowisku!!!
Dziękujemy Wam za zainteresowanie naszymi zajęciami;)
I tym razem będziemy zbierać, siekać, kroić, wąchać i kisić...i notować!
 
 
 
W repertuarze spotkania:
 
1. Przywitamy Was herbatką naszej kompozycji (a w tym jesteśmy naprawdę dobrzy).
2. Oprowadzimy Was po naszych włościach, po zaroślach Makowiska, po kulturalnej części najstarszego ogrodu, pogawędzimy o roślinkach rzecz jasna. Skupimy się na ziołach sezonowych, aktualnie jeszcze rosnących na naszym Makowisku.
3. Zaangażujemy Was w zbiory ziółek! Pobawimy się w rozpoznawanie roślin zielnych w ich naturalnych środowiskach. Zebrane rośliny posłużą nam do przyrządzenia zupki. Wszystko ugotujemy wspólnie na żywym ogniu pod niebem.
4. Pokażemy jak wykonywać domowym sposobem octy roślinne, oleje (dostaniecie niezbędne materiały i opakowania).
5. Uchylimy rąbka naszego życia, naszych pasji i miłości. Będzie można zadawać pytania...nawet te najśmielsze...odpowiemy;)
6. Specjalnie dla Was uruchomimy mini sklepik z naszymi przetworami (soki, syropy, octy, eliksiry) i sezonowymi warzywkami.
7. Każdy dostanie pęczek zebranych wcześniej ziółek.
8. Poczęstujemy Was naszymi tegorocznymi specjałami.
9. Porozmawiamy o maceratach, naparach itd.
10. Pokażemy jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła.
11. I wreszcie urządzimy sobie kociołkowanie (jeśli aura pozwoli) na ognisku uwarzymy zupę z dzikich roślin. W razie deszczu będziemy gotować w kuchni.
P.S. Nasze spotkanie może nieco się przedłużyć;)))
 
-----------
Z warsztatów oprócz wiedzy i tysiąca aromatów i smaków ziół zabierzecie: własnoręcznie przygotowaną kiszonkę, nastaw octowy, kadzidło odstraszające komary i nasiona naszych maków z Makowiska;)
------------
 
W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.
 
Warsztaty będą odbywały się w plenerze, zabierzcie proszę wygodne obuwie, kapelusik przeciwsłoneczny, albo przeciwdeszczowy.
W razie kaprysów natury ugościmy Was w naszej kuchni;)
 
-------------------
 
Jak do nas dojechać?
Makowisko jest oddalone ok. 20 km od Bydgoszczy. Można tu dojechać autem, albo pociągiem (stacja Kotomierz)
Chętnym prześlemy namiary Gps.
 
---------------------
Zapraszamy!
Przewidziana ilość miejsc: max. 10 osób.
Cena warsztatów: 150 zł / osoba
 
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację swojej obecności przedpłatą (50 zł) na konto i koniecznie zgłoście swą obecność mailowo.
 
 
Kontakt do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 721295152 (Kasia)
Nr konta bankowego:
MBank 48 1140 2004 0000 3902 7479 8409
z dopiskiem "ziołobranie3, imię i nazwisko uczestnika)
 
www.makowelato.com
 
Do zobaczenia na Makowisku!

22 SIERPNIA
NA MAKOWISKU
ODBĘDĄ SIĘ:

ZIOŁOBRANIE - WARSZTATY ZIELARSKO - KULINARNE


                                                                                           

W repertuarze spotkania:


1. Przywitamy Was herbatką naszej kompozycji (a w tym jesteśmy naprawdę dobrzy).
2. Oprowadzimy Was po naszych włościach, po zaroślach Makowiska, po kulturalnej części najstarszego ogrodu, pogawędzimy o roślinkach rzecz jasna.
3. Zaangażujemy Was w zbiory ziółek! Pobawimy się w rozpoznawanie roślin zielnych w ich naturalnych środowiskach. Zebrane rośliny posłużą nam do przyrządzenia zupki. Wszystko ugotujemy wspólnie na żywym ogniu pod niebem.
4. Pokażemy jak wykonywać domowym sposobem octy roślinne, oleje (dostaniecie niezbędne materiały i opakowania).
5. Uchylimy rąbka naszego życia, naszych pasji i miłości. Będzie można zadawać pytania...nawet te najśmielsze...odpowiemy;)
6. Specjalnie dla Was uruchomimy mini sklepik z naszymi przetworami (soki, syropy, octy, eliksiry) i sezonowymi warzywkami. 
7. Każdy dostanie sadzonkę naszej najpyszniejszej i najzdrowszej mięty kosmatej i pęczek zebranych wcześniej ziółek.
8. Poczęstujemy Was naszymi tegorocznymi specjałami.
9. Porozmawiamy o maceratach, naparach itd.
10. Pokażemy jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła. 
11. I wreszcie urządzimy sobie kociołkowanie (jeśli aura pozwoli) na ognisku uwarzymy zupę z dzikich roślin. W razie deszczu będziemy gotować w kuchni.
P.S. Nasze spotkanie może nieco się przedłużyć;)))

-----------
Z warsztatów oprócz wiedzy i tysiąca aromatów i smaków ziół zabierzecie: własnoręcznie przygotowaną kiszonkę, nastaw octowy, kadzidło odstraszające komary i nasiona naszych maków z Makowiska;)
------------

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.

Warsztaty będą odbywały się w plenerze, zabierzcie proszę wygodne obuwie, kapelusik przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne mogą się także przydać.
W razie kaprysów natury ugościmy Was w naszej kuchni;)

-------------------

Jak do nas dojechać?
Makowisko jest oddalone ok. 20 km od Bydgoszczy. Można tu dojechać autem, albo pociągiem (stacja Kotomierz)
Chętnym prześlemy namiary Gps.

---------------------
Zapraszamy!
Przewidziana ilość miejsc: max. 10 osób.
Cena warsztatów: 150 zł / osoba

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację swojej obecności przedpłatą (50 zł) na konto.

Kontakt do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 721295152 (Kasia)
Nr konta bankowego:
MBank 48 1140 2004 0000 3902 7479 8409

www.makowelato.com

Do zobaczenia na Makowisku!

 

 

15 SIERPNIA
NA MAKOWISKU
ODBĘDĄ SIĘ:

ZIOŁOBRANIE - WARSZTATY ZIELARSKO - KULINARNE


                                                                                           

W repertuarze spotkania:


1. Przywitamy Was herbatką naszej kompozycji (a w tym jesteśmy naprawdę dobrzy).
2. Oprowadzimy Was po naszych włościach, po zaroślach Makowiska, po kulturalnej części najstarszego ogrodu, pogawędzimy o roślinkach rzecz jasna.
3. Zaangażujemy Was w zbiory ziółek! Pobawimy się w rozpoznawanie roślin zielnych w ich naturalnych środowiskach. Zebrane rośliny posłużą nam do przyrządzenia zupki. Wszystko ugotujemy wspólnie na żywym ogniu pod niebem.
4. Pokażemy jak wykonywać domowym sposobem octy roślinne, oleje (dostaniecie niezbędne materiały i opakowania).
5. Uchylimy rąbka naszego życia, naszych pasji i miłości. Będzie można zadawać pytania...nawet te najśmielsze...odpowiemy;)
6. Specjalnie dla Was uruchomimy mini sklepik z naszymi przetworami (soki, syropy, octy, eliksiry) i sezonowymi warzywkami. 
7. Każdy dostanie sadzonkę naszej najpyszniejszej i najzdrowszej mięty kosmatej i pęczek zebranych wcześniej ziółek.
8. Poczęstujemy Was naszymi tegorocznymi specjałami.
9. Porozmawiamy o maceratach, naparach itd.
10. Pokażemy jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła. 
11. I wreszcie urządzimy sobie kociołkowanie (jeśli aura pozwoli) na ognisku uwarzymy zupę z dzikich roślin. W razie deszczu będziemy gotować w kuchni.
P.S. Nasze spotkanie może nieco się przedłużyć;)))

-----------
Z warsztatów oprócz wiedzy i tysiąca aromatów i smaków ziół zabierzecie: własnoręcznie przygotowaną kiszonkę, nastaw octowy, kadzidło odstraszające komary i nasiona naszych maków z Makowiska;)
------------

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.

Warsztaty będą odbywały się w plenerze, zabierzcie proszę wygodne obuwie, kapelusik przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne mogą się także przydać.
W razie kaprysów natury ugościmy Was w naszej kuchni;)

-------------------

Jak do nas dojechać?
Makowisko jest oddalone ok. 20 km od Bydgoszczy. Można tu dojechać autem, albo pociągiem (stacja Kotomierz)
Chętnym prześlemy namiary Gps.

---------------------
Zapraszamy!
Przewidziana ilość miejsc: max. 10 osób.
Cena warsztatów: 150 zł / osoba

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację swojej obecności przedpłatą (50 zł) na konto.

Kontakt do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 721295152 (Kasia)
Nr konta bankowego:
MBank 48 1140 2004 0000 3902 7479 8409

www.makowelato.com

Do zobaczenia na Makowisku!

 

Podczas warsztatów rozpalimy naturalnym drewnem carski samowar, doprowadzimy do wrzenia zdrową wodę i przystąpimy do sporządzania ceremonialnych naparów kwiatowych. Podążając za tradycją warzenia czaju towarzyszami, w naszym przypadku kwiatowych infuzji będą konfitury (vege) oraz ciasteczka z kwiatem lawendy i przytulii (z naszej manufaktury).


Tematem przewodnim będą kwiaty, a oto kilka zagadnień, na których się skupimy;


- Czym są kwiaty?
- Czy kwiaty to też zioło?
- Rozpoznawanie jadalnych kwiatów.
- Skąd je pozyskać?
- Wartość odżywcza kwiatów.
- Zastosowanie kwiatów w kuchni, kosmetyce.
- Rzecz o barwnikach naturalnych, olejkach eterycznych.

 



Wszystkie surowce niezbędne do naszej kwiatowej ceremonii dostarczymy z naszego Makowiska.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy do 17 lipca (piątek).


Ilość miejsc max. 10 osób
Czas trwania: 2 h
Miejsce: Landschaft, Gimnazjalna 6, Bydgoszcz
Koszt uczestnictwa: 60 zł



Zapisy przyjmujemy mailowo:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 721 295 152 (Kasia)

Czerwiec, upał, rośliny w pełni rozkwitu. Lato jest najwspanialszym czasem na botaniczne spacery. Ten odbył się dzięki zaproszeniu nas przez Stowarzyszenie Tilia na Barbarce pod Toruniem. Dziękujemy za możliwość obcowania w tak pięknym pejzażu natury. Uczestników gorąco pozdrawiamy!

 

 

SZTUKA W SAMO POŁUDNIE - online

 

W przestrzeni wystawy „Herbarium novum. Efflorescentiae” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, wykreujemy żywy, jadalny „obraz w filiżance”. Naszym punktem wyjścia staje się roślina. Obecna w życiu człowieka od zarania dziejów, towarzysząca, inspirująca, będąca lekiem, budulcem czy ubiorem. Wykorzystamy rośliny zielne, które dawniej stanowiły nasz pokarm, żywiły, poiły i leczyły. Niech barwa, wielowątkowość, kompozycja staną się myślą przewodnią naszych działań. Ze względu na to, że nasze zadanie będzie opierało się finalnie na konsumpcji, należy zwrócić uwagę na właściwości poszczególnych roślin, które wykorzystamy w projekcie. Zaobserwujmy podczas spaceru w parku, na łące czy w lesie rozwijająca się wiosenną naturę. Skupmy nasze zmysły na barwie, fakturze, kształcie kwiatów, łodygi. Badawcze podejście do natury będzie bardzo pomocne przy identyfikacji roślin. Spośród dzieł obecnych na wystawie możemy rozpoznać rośliny zielne i prozdrowotne. Znajdziemy w nich: chabra, krwawnik, czy kwiat jabłoni. Zainspirujmy się naturą.

SZTUKA W SAMO POŁUDNIE

8 marca 2020 godzina 11:00

zapraszamy na botaniczny spacer po Parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 

Zajęcia plenerowe rozpoczynamy od zbiórki na placu FRYMARKu bydgoskiego, skąd przejdziemy do wiosennego parku.

Dlaczego cis truje, brzoza ma dobrą energię, a jagody goi poprawiają nasze zdrowie?

Nie wiesz…to przyjdź na nasze plenerowe warsztaty. Na łonie natury będziemy tropić rośliny zielne i prozdrowotne.

Wejdziemy do świata miejskich roślin i tych spontanicznie zasiedlających przypadkowe skwery - dzikich ziół.

Poszukamy wiosennej flory. Opowiemy o majestatycznym cypryśniku, mocy miłorzębów, energii brzóz, królu wśród drzew dębie i sile cisów.

Na terenie Bydgoszczy mamy niemal 100 pomników przyrody (większość z nich zlokalizowana jest w samym centrum miasta), pośród nich znalazły się gatunki egzotyczne, czyli wędrowniczki z dalekich krain, zaadoptowane do naszych warunków.

Na zdjęciu piękny okaz Cypryśnika błotnego (Taxodium distichum) rodem z rejonów Ameryki Północnej.
Podczas naszego spaceru obejrzymy kilka egzotycznych egzemplarzy i sprawdzimy ich aktualny obwód w pierśnicy. Kto chce sprawdzić przyrost naszych gigantów?
Tak, będziemy mierzyć, podglądać przez lupę, wąchać i poznawać historię Parku Kazimierza Wielkiego, którego początki sięgają...?
XVII w. i wiążą się z przybyciem Klarysek.
Przygotujcie się na sporą dawkę wiedzy, historii, botaniki i ziołoznawstwa.

Po botanicznym spacerze zapraszamy na rozgrzewającą herbatkę i rozpoznawanie roślin zielnych przywiezionych dla Was z Makowiska.

Każdy z uczestników otrzyma paczuszkę nasion ziół do samodzielnego wysiania.

Podkategorie

Copyright © 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone.