Z ziołami znamy się od nasiona

 

Ziołowy Zakątek na Podlasiu, to nasza kolejna zielna podróż w to miejsce. Ostatnim razem byliśmy tu 3 lata temu. Co się zmieniło? To miejsce pełne fantazji i wizji właściciela Pana Mirosława Angielczyka, tu każdego roku następują zmiany.  Tym razem przywitała nas piękna oranżeria wypełniona roślinami ciepłolubnymi. Pojawiły się też "nowe  domy", tak skrupulatnie kolekcjonowane przez właściciela z okolicznych podlaskich wsi. Sami zamieszkaliśmy w leciwej chacie sprowadzonej ze wsi Zawady. Domek o wdzięcznym imieniu Chata Mechata, albo Wiedźma pobudzał wyobraźnię. 

 

Dwa dni przepełnione spacerami w deszczowym ogrodzie, oprócz relaksu i odpoczynku dostarczyły nam nowej wiedzy i znajomości kolejnych ziół. W lokalnym sklepiku o znajomo brzmiącej nazwie "Spółdzielnia" nabyliśmy masę ekologicznych towarów rodem z Podlasia. Mąka, groch, żurawina (tak rzadka w naszych regionach), zioła podlaskie, ale i eksportowe, herbatki, sadzonki ziół do naszego ogrodu na Makowisku...zakupy nie miały końca. Podróże kształcą!

 

Fot. Ślazówka turyngska (Lavateria thutingiaca L.) Jej naturalne stanowiska obejmują szeroki obszar od Morza Adriatyckiego po Bajkał. Jej kwiaty są jadalne i smaczne, z łodyg pozyskuje się włókna, z których wykonuje się liny, torebki, a nawet papier. Pięknie prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, a jej rozmiar, cóż zobaczcie sami jak prezentuje się w październikowym słońcu.

 

 

 

 

 

Jeden kadr z Ogrodu Biblijnego. Najpiękniej tu latem, ale i jesienią można przechadzać się po labiryncie ścieżek i zagłębić się w opisach ziół znanych już w czasach biblijnych.

 

 

Nowością, której jeszcze trzy lata temu nie było są kamienne rzeźby wykuwane przez lokalnego rzeźbiarza. Urzekła nas "babinka" niosąca płachtę z ziołami i oczywiście sam on, wizerunek Pliniusza Starszego. Starożytny historyk i pisarz zasłynął w świecie botaników i zielarzy dziełem "Naturalis historia". To rodzaj encyklopedii w 37 księgach, wśród których znalazła się i "Botanika".

 

 

Ambrozja bylicolistna (Ambrosia artemisiifolia). Swój okres świetności i pełni kwitnienia już dawno za nią, ale urokliwe kłosy z nasionami ciągle zachowywały jeszcze w sobie ten magiczny, bylicowy aromat.  Aktualnie jest rośliną kosmopolityczną. W Polsce występuje naturalnie na Śląsku, Lubelszczyźnie. jest ziołem leczniczym, wspomaga leczenie zakażeń bakteryjnych i grzybowych.

 

Rożnik przerośnięty (Sylphium perfoliatum L.) To bylina z północnoamerykańskiej prerii. Wykorzystywali ją indianie, między innymi jako lek n problemy z miesiączkowaniem. Korzeń ma działanie rozkurczowe, napotne i pobudzające. Stosowany jest przy leczeniu wątroby, śledziony, stosowany przy porannych nudnościach. To imponująca i ogromna roślina, a badania dowodzą, że ze względu na jej duży przyrost biomasy rożnik może być wykorzystywany jako roślina energetyczna (przewyższa kaloryczność wierzby energetycznej).

 

 

Wiedźma, czyli nasza Chata Mechata, to tu spędziliśmy ze świerszczem za kaloryferkiem 2 noce;)

 

Podlasie pod koniec naszego pobytu wypogodziło się. Deszcz przestał siąpić i lać, a na horyzoncie pojawiło się słońce. Pięknie.

Jeśli chcecie obejrzeć naszą poprzednią wyprawę w to miejsce to zapraszamy do naszego starego bloga:

TROPEM ZIÓŁ 2017 PODLASIE

A kto jeszcze nie był w tym czarodziejskim miejscu, to koniecznie musi to nadrobić:

Ziołowy Zakątek

 

 

Copyright © 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone.